Szimpózium „A gyökerek erősítése a gyermek fejlődésében“

Eisenstadtban/Kismartonban

2017. november 23-án, csütörtökön Eisenstadtban a Hotel Burgenlandban került sor A gyökerek erősítése a gyermek fejlődésében című szimpóziumra az Oktatási Együttműködések a Szlovákia-Ausztria és Ausztria-Magyarország határrégióban nevű Interreg-projektek keretén belül. Az óvodapedagógusok és népiskolai pedagógusok, nyelvi asszisztensek, valamint különböző képző és továbbképző intézmények képviselői vettek részt a rendezvényen. A szimpózium célja az óvodás és népiskolás gyerekek nyelvi, szociális és interkulturális kompetenciáinak fejlesztését szolgáló elmélet és gyakorlat összekapcsolása volt. A rendezvényt Burgenland tartomány a BIG SK-AT és BIG AT-HU INTERREG V-A projektek keretében szervezte.

Burgenland tartomány projektjének súlyponti témái

  • a szomszédos nyelvek és többnyelvűség támogatása a határrégióban
  • az óvodából iskolába átlépő gyermekek szociális-emocionális kompetenciájának fejlesztése
  • az óvodapedagógusok és tanítók együttműködésének intenzívvé tétele

A gyerekek és szülők számára különösen az átmenetek jelentenek mélyreható változásokat. Ezek akkor sikeresek, ha a gyermek maga is aktív lehet, és szükséges hozzá a gyermek gondozóinak pozitív beállítottsága. Az erős önbecsülés segít a gyerekeknek abban, hogy megbirkózzanak a kihívásokkal és kibontakoztassák saját lehetőségeiket. A szociális, érzelmi és kommunikatív kompetenciák képezik tehát a tanulás alapját általában, de különösen az óvodától az iskoláig tartó nyelvi fejlődés során.

Az egyéni előfeltételekből kiindulva mutattak be a rendezvény előadásai és műhelyfoglalkozásai módszereket és lehetőségeket arra, miképpen hasznosíthatóak a pozitív erőforrások, és hogyan keletkezhetnek tartós tanulási folymatok.
A szimpózium résztvevőit Berlakovich Kornelia, a tartományi óvodai szakfelügyelő köszöntötte. Mag.a Sandra Steiner főkormánytanácsos asszony ezután köszöntő szavaiban kiemelte ennek a régiókon átnyúló rendezvénynek a fontosságát: „Pontosan az óvodában és azt követően a népiskolában halad a gyermek fejlődése nagy lépésekben. Ezért különösen fontos, hogy ezeknek a személyes kompetenciáknak a közvetítése megfelelő mértékben történjen. A mai szimpózium feladata, hogy ehhez segítséget nyújtson.“ A rendezvény fő előadója, Prof.in Mag.a Dr.in Eva Maria Waibel az „Erős gyerekek: hogyan tanulnak meg a gyerekek felelősséget vállalni magukért és a saját életükért“ című előadásában arról tájékoztatott, hogyan lehet hatásosan reagálni a többnyelvű tárasadalom kihívásaira, ill. hogyan lehet a tartalékokat a lehető legjobban hasznosítani.

Christine Rammesmayer, a projekt koordinátora beszámolt a projektről: „Az aktivitások keretében nem csak határokon átnyúló tapasztalatcserére, valamint hospitációkkal összekötött továbbképzésre kerül sor, hanem oktatási anyagok és képzési eszközök közös kidolgozására is. A tudományos kiértékelés abban is segít, hogy az eredmények mérhetőek és tartósak legyenek.“ Ezt követően a „Fejjel, szívvel és kézzel – a flow-elv“ című impulzuselőadásban DIin Manuela Eitler-Sedlak a gyerekekkel és felnőttekkel végzett munka módszertani hátteréről és saját tapasztalatairól beszélt. A délután folyamán különböző műhelyfoglalkozások keretén belül kaptak lehetőséget a résztvevők a tapasztalatcserére.

Képek

DSC6921
DSC6924
IMG2294
IMG2303
DSC7020
DSC6977
DSC6921 DSC6924 IMG2294 IMG2303 DSC7020 DSC6977

Papírok

Média

# Cím fájlméret megtekintés letöltés
BIG Ref Eitler Sedlak 23 11 17 191.80 KB 879 letöltés
BIG Ref Waibel 23 11 17 191.72 KB 875 letöltés